Als u de grasgroei in de maanden juli en augustus goed wilt benutten, dan is een aanvulling met extra Kalium (en Natrium) het overwegen waard. U verhoogt daarmee de stikstofbenutting op uw bedrijf.
Bij veel regen is de stikstofvoorraad op graspercelen lager dan normaal. Het is dan zinvol de stikstofbemesting van de nog volgende sneden daarop aan te passen. Naast stikstof spoelen ook kali en natrium meer uit.
Kaliumtekorten
Het risico van kalitekorten neemt toe bij een dalende mestgift en ook langzaam dalende kaligehaltes in de mest.
Voorbeeldberekening en aanvulling kalibehoefte grasland:
- Kali afvoer met 10 ton ds/ha: 360 kg K2O/ha
- Kali aanvoer met 50 m3 mest: 270 kg K2O/ha*
- Kali tekort: 90 kg/ha K2O
* Houd rekening met de stikstof-gebruiksnorm
Het strooien van 150 kg K-60 is een eenvoudige oplossing om de bodemvoorraad op peil te houden. Ook is het mogelijk te kiezen voor een gecombineerde meststof van stikstof en kali. (zie tabel)
Kali helpt gras de droogte door en maakt het gras vitaler
Zeker op de lichte gronden is het aan te raden om bij de latere snedes een aanvullende kalibemesting toe te passen. Tijdens drogere periodes kan voldoende kali echt het verschil maken en er voor zorgen dat het gras er goed doorheen komt. Tegelijkertijd wordt er juist in deze periode, wanneer het vaker droog wordt, minder drijfmest bemest. De kalivoorziening komt hiermee in het nauw.
Kalium is o.a. belangrijk voor:
- De waterhuishouding in de plant
- Transport van voedingsstoffen
- Krachtige groei en gezond blad (o.a. minder kroonroest)
Natrium voor smakelijkheid
Natrium vergroot de smakelijkheid van het gras. Juist in de maand augustus is dat van belang. Voldoende natrium zorgt voor een langere graasduur en vaak een hogere grasopname. Op lichte gronden bereikt u dit door 100 tot 150 kg/ha bemestingszout te strooien. Ook veehouders op klei melden positieve resultaten van een dergelijke natriumbemesting.
In geval van vragen, advies of bestellen kunt u contact op nemen met kantoor.